Fransa’da iş aramayan 38 bin işsizin maaşı kesildi!

Reklam

Fransa’da işsizlik parası alan 38 bin kişinin maaşı, iş aramada gerekli gayreti göstermedikleri gerekçesiyle kesildi.

Fransa’da İşçi Bulma Kurumu (Pole Empoi) denetimleri sıklaştırdı. Fransız medyasında yer alan habere göre kurum 18 aydır yürüttüğü soruşturma çerçevesinde 38 bin kişinin maaşını, bir iş bulmada gerekli gayreti göstermedikleri gerekçesiyle kesti. Kontrol edilen dosyaların yüzde 14’ünde işsizlerin gerekli çalışmayı yürütmediği tespit edildi. Buna göre incelenen 270 bin kişiden 38 binine ödenen aylık maaş kesildi.

Kontrollerin sayısı 5 kat artırılacak

Kabul edilen yeni işsizlik yasası ile kontrollerin daha da sıklaştıırlması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Macron, işsizlik kurumu Pole Emploi’da kontrolcülerin sayısının 5 kat artırılması gerektiğini söylemişti. Yeni dönemde kendisine sunulan iş tekliflerini kabul etmeyen işsizlerin de işsizlik parasının kesilmesinin önü açılacak.

1 Kasım’da yürürlüğe girmişti

Fransa’da işsizlik parasından yararlanmak için gereken şartlar yeniden düzenlenmişti. 1 Kasım’da yürürlüğe giren değişikliğe göre artık işsizlik parası almak için son 28 ay içerisinde 4 ay çalışmışlık yeterli olmayacak. Yeni değişikliğe göre artık Chomage parası almak için son 24 ay içerisinde en az 6 ay çalışmışlık şartı aranacak.

Ayrıca işsizlik parası alırken öncede en az 1 ay çalışmışlık süresi işsizlik parasını uzatmak için yeterli oluyordu. Ancak 1 Kasım’dan itibaren işsizlik parası sürecini uzatmak için gereken çalışmışlık süresi süre 6 aya uzatıldı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz