Fransa’da devlet kesenin ağzını açtı: Yıllık 800 Euro ödenecek

Reklam

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, ülkedeki devlet hastanelerinin bütçesinin 3 yıl içerisinde 1.5 milyar euro artırılacağını açıkladı.

Philippe, Sağlık Bakanı Agnes Buzyn ile Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, hastane çalışanlarının taleplerine yanıt olarak alınan kararları açıkladı.

Hastanelerin bütçesinin 3 yıl içerisinde 1.5 milyar euro artırılacağını belirten Philippe, hastanelerin toplamda 33 milyar euro olan borcunun 10 milyar euro’sunu üstleneceklerini söyledi.

40 bin hemşireye yıllık 800 euro

Philippe, hastanelerin işleyişine ilişkin yeni bir çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi. Buzyn de Paris ve çevresinde yaşayan ve 1900 euro’dan az kazanan 40 bin hemşireye yıllık 800 euro, 600 bin sağlık çalışanına da yıllık 300 euro prim verileceğini kaydetti.

Hastane ve sağlık çalışanları, birkaç aydır hastanelerde imkanların iyileştirilmesi amacıyla hükümete acil adımlar atması çağrısında bulunuyordu. Paris’te geçen hafta devlet hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler çalışma koşullarına ve hastanelerdeki imkanların yetersizliğine tepki olarak gösteri düzenlemişti.

Çocuklar yeterli tedaviyi göremiyor

Doktor ve hemşireler, hastalara yeterli şartlarda ve imkanlarda tedavi uygulayamamaktan şikayet etmişti. Le Parisien gazetesinde yayımlanan açık mektupta da 2 bin çocuk doktoru devlet hastanelerinde yaşanan sorunun derin olduğunu, çocukların yeterli seviyede tedavi göremediğini belirtmişti.

Kaynak: Sputnik

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz