Fransa’da ‘kağıtsızlar isyanı’ Orayı bastılar

0
978
Reklam

Fransa’da kendilerini “Kara yelekliler” olarak tanımlayan oturma izni bulunmayan göçmenler Paris’te Pantheon’u basarak protesto düzenlediler.

Fransa’da oturma izni bulunmayan göçmenler “Kara Yelekliler” adı altında birleştiler. Paris’ta Pantheon’u basan protestocular, oturma izni talep ettiler.

-Reklam-

Paris’teki turistik mekanlardan biri olan Pantheon’u basan 200-300 kişi, Batı Afrika kökenli göçmenler olup, kendilere Sarı Yelekliler ile benzer olarak “Kara Yelekliler” adını verdiler.

Protestoculardan biri, “Fransa için izinsiz, sessiz ve cansızız. Saygısızlığınızı kınamak için büyük adamlarınızın mezarlarına geldik” şeklinde açıklamada bulundu.

Polisin müdahale ettiği protestoculardan birkaçı gözaltına alındığı bildirildi.

Sağ kanat lideri Marine le Pen, bunu kabul edilmez olarak nitelendirdi ve sosyal medya hesabında “Fransa’da yasadışı göçmenlerin tek geleceği kovulmak, yasa bu” açıklamasında bulundu.

Tam tersi bir şekilde Kara Yelekliler’i destekleyen Fransız siyasetçiler de vardı. Ulusal Meclis üyesi Eric Coquerel, “Benim için her şey çok önemli. Umarım talepleri duyulur. Bu insan uzun süredir bunu protesto ediyorlardı. Ancak şuana kadar hükümetten hiçbir adım görmediler” dedi.

Haber7

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz