Fransa’da ‘kağıtsızların’ zaferi: Oturum hakkı kazandılar!

0
42

Fransa’da Şubat ayından beri grev yapan taşeron şirketlere çalışan 160 kağıtsız işçi, hedeflerine ulaştı. Yapılan anlaşmada, şirketler gerekli resmi evrakları düzenleme sözü verdi. Yetkililer ise, kağıtsız işçilere oturum hakkının verileceğini duyurdu.

Ile-de-France bölgesinde 7 taşeron şirkete çalışan 160 işçisin 12 Şubat’dan beri Fransa’nın en büyük sendikası CGT’nin desteğiyle sürdürdükleri grev mutlu sonla noktalandı.

CGT’den yapılan açıklamada, yetkililerin, grevdeki 160 işçiye yasal olarak oturum hakkının verileceğini açıkladığını kaydetti.

Çoğunluğu Afrika kökenli olan işçiler, CGT ile irtibata geçerek çalıştıkları şirketlerin kendilerine gerekli resmi evrakları vermesi konusunda yardımda bulunmasını istemişti.

Kağıtsız işçileri çalıştırıp hiçbir hak vermiyorlar

CGT’den yapılan açıklamada, Ile de France’daki 6 şirketin hiçbir hakkı bulunmayan kağıtsız işçileri tercih edip istedikleri zaman işten attıklarını aktardı.

Yeni göçmen yasası Fransa’da oturum hakkı almayı zorlaştıracak

Sendikadan yapılan açıklamada kararın memnuniyet verici olduğu belirtilirken ancak daha bu noktada atılacak çok adım olduğu kaydedildi. Son olarak hükümetin hazırladığı göçmen yasasının Fransa’da oturma ve çalışma hakkı elde etmeyi  daha da zorlaştıracağına dikkat çekildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here