Fransa’da kuraklık nedeniyle süt ürünlerinin fiyatları tavan yaptı!

Reklam

Fransa’da tarihi kuraklık nedeniyle çiftçilerin artık ineklerini beslemek için yeterli otları olmadığı söylüyor. Benoît Rouyer, “Süt ürünlerinde fiyat artışları devam edecek” dedi.

Ulusal Süt Ürünleri Ekonomisi Merkezi (Cniel) ekonomi direktörü Benoît Rouyer, “Kuraklık nedeniyle süt ürünlerinde fiyat artışları devam edecek” dedi. Süt ürünlerinde Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında yoğurt fiyatı yüzde 4,5 arttı. Şişe yarım yağlı süt yüzde 4,5 tereyağı yüzde 9,8 ve peynir fiyatı yüzde 5,2 arttı.

“Son 70 yılın en kötüsü”

Anormal derecede sıcak ve kurak bir Mayıs ayı, ardından Haziran, Temmuz ve Ağustos başlarında üç sıcak dalgası yaşandı. Inrae Tarım’ın bilimsel direktörü Christian Huyghe, kuraklığın “son 70 yılın en kötüsü” olduğunu söyledi.

Onclick Popunder

Tarım Bakanlığı istatistik servisi Agreste’nin verilerine göre, süt ineklerinin büyük ölçüde merada beslendiği bir dönemde, 20 Temmuz’da ot üretimi normale göre yüzde 21 düştü. Çobanlara üç seçenek sunuluyor: kış için planlanan yem stoklarını kullanın, hayvan yemi satın alın veya maliyetlerini azaltmak için sürünün bir kısmını satın. Agreste’ye göre, süt inekleri için yem fiyatları Mayıs 2021’e göre yüzde 25,9 arttı, birçok yetiştirici bazı hayvanlarını satacaklarını söylüyor.

 

 

 

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz