Fransa’da Lassa virüsü alarmı! Gözlerde kanamaya neden oluyor

Reklam

Fransa Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ülkeye dönen bir kişide Lassa virüsü tespit edildiğini duyurdu. Virüsün fareler tarafından bulaştığı açıklandı.

Nijerya tarihinin en kötü salgınlarından biri ile baş etmeye çalışırken, Fransa’nın başkenti Paris’te bir hastaya Lassa ateşi teşhisi konuldu.

Fransa’yı endişelendiren vaka kısa süre önce yurtdışından dönen bir askerde doğrulandı. İsmi açıklanmayan hasta Saint-Mandé’deki Bégin askeri hastanesinde tedavi görürken, yerel yetkililer hastayla temas eden kişileri belirlemek için derinlemesine bir epidemiyolojik soruşturma yürütüyor.

Onclick Popunder

Farelerden bulaşıyor

Lassa ateşi gözlerde, kulaklarda ve ağızda kanamaya neden olan akut viral hemorajik bir hastalık. İnsanlara fareler tarafından geçiyor, ancak insanlar da birbirlerine bulaştırabilir.

Hastalık ebola kadar ölümcül olmasa da şu anda Benin, Gana, Gine, Liberya, Mali, Sierra Leone ve Togo dahil olmak üzere birçok Batı Afrika ülkesinde endemik olarak görülmektedir.

Virüs şu anda Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın veya pandemi potansiyeli olan kötü şöhretli patojenler listesinde yer alıyor.

Belirtileri neler?

Lassa virüsü baş ağrısı, halsizlik, öksürük, kusma, ishal, kas ağrıları ve boğaz ağrısına neden olabilir. Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda iç kanamanın yanı sıra solunum sorunları, yüzde şişme, göğüs ağrısı görülebilir.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz