Fransa’da Muhammed ismini yasaklayacağını söylemişti! Resmen adaylığını açıkladı

Reklam

Fransa’da daha önce nefret söylemi gerekçesiyle yargılanan aşırı sağcı eski gazeteci Eric Zemmour, gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını resmen ilan etti. Zemmour’un daha önce kazanması durumuda Muhammed ismini yasaklayacağını açıklaması tepki çekmişti.

Tartışmalara neden olan koyu sığınmacı karşıtı yaklaşımı nedeniyle ‘Fransa’nın (Donald) Trump’ı’ diye anılan 63 yaşındaki Eric Zemmour, geçtiğimiz Eylül ayında örtülü bir seçim kampanyası olarak görülen ülke çapındaki kitap turnesiyle siyasete hızlı bir giriş yaptı.
Destekçileri tarafından ‘Fransız kimliğinin savunucusu’, karşıtlarınca ise ‘nedametsiz bir ırkçı’ olarak görülen Zemmour, son aylardaki seçim anketlerinde hızlı bir yükseliş yaşadı.

Zemmour’un Nisan 2022’de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklaması, sağcı Cumhuriyetçilerin bu haftasonu adaylarını seçecekleri kongre öncesi gerçekleştirilen son televizyon münazarası sonrasında geldi.

Onclick Popunder

Zemmour açıklamasında, mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u koltuğundan ederek, aşırı sağcı lider Marine Le Pen’i gölgede bırakmak için gerekli finansmana ve desteğe sahip olduğuna inandığını kaydetti.

Son haftalarda medyada ilginç davranışlarıyla gündem olan Zemmour, hafta sonu kendisini protesto eden bir kişiye orta parmağını gösterirken fotoğraflanmıştı.
Müslüman ve göçmen karşıtı yorumlarıyla bilinen Zemmour, daha önce nefret söylemi nedeniyle yargılanmıştı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz