Fransa’da okullar 4 güne düşüyor: Artık Çarşamba günü tatil olacak!

Reklam

Fransa’da gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren haftalık okul günleri yeniden 4’e düşüyor. Yeni Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer imzalı genelge ile belediyelere çarşamba günü verilen yarım gün dersi iptal etme hakkı tanındı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan okul süreleri ile ilgili daha fazla serbestlik, gelecek yıl yürürlüğe giriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile isteyen belediye, bölgesinde okulu haftalık 4 gün ile sınırlandırabilecek.

Nice Çarşamba günlerinin tatil eden ilk belediye

Yeni genelgeyi ilk uygulayacağını duyuran belediye ise Nice oldu. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Eylül ayından itibaren ders programının haftalık 4 gün olacak şekilde ayarlanacağını açıkladı. Çarşamba günlerinin tatil olacağını belirtti.  Yeni programda öğrenciler Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri sabah 8:30 ile 16:30 arasında okula gidecek. Öğle tatili de 2 saat olacak.

Onclick Popunder

İlk uygulama Nicolas Sarkozy döneminde başlamıştı

2008 yılında Nicolas Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığı sırasında faliyete geçen 4 gün okul, François Hollande döneminde Çarşamba sabahlarına ders eklenerek 4,5 güne çıkarılmıştı. Yeni değişiklikle son 9 yıl içerisinde 3’üncü kez çocukların okul saatleri ile ilgili değişikliğe gidilmiş oldu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz