Fransa’da okullarda dil reformu: Eril ve dişil ekler ayrılacak!

Reklam

Fransa, Fransızca’nın öğrenilmesine “zarar” verdiği gerekçesiyle cinsiyet ayrımı gözetmeyen dilin okullarda kullanılmasını yasakladı.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer tarafından imzalanan genelge resmi gazetede yayınlandı. Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen genelgeyle, kelimelerde hem eril hem de dişil ekleri bir arada veren ve karışıklığa neden olan kullanımları sonlandırmayı amaçlıyor.

Fransızca’da isimler nesnelerin cinsiyetini yansıtıyor ve eril ekler genellikle daha yaygın kullanılıyor. Örneğin, 5 kadın ve 1 erkek içeren bir arkadaş grubu yazılı olarak “amis” diye belirtilirken, arada kullanılan ek sözcüğün yazımını “ami.e.s.” olarak değiştiriyor.

-Reklam-

Eğitim Bakanlığı okullara gönderdiği genelgeyle, dilin öğrenilmesinde karışıklığa sebep olduğu gerekçesiyle kelime içinde bu tür eklerin kullanılmasını sonlandırmayı hedefliyor.

Fransızca Akademisi daimi sekreteri Hélène Carrère d’Encausse ve direktör Marc Lambron genelgede, okullarda nötr cinsiyetli dilin kullanılmasının “Fransızca dilinin kullanımı ve anlaşılırlığına zararlı olduğunu” belirtti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz