Fransa’da otoyol ücretlerine 1 Şubat’da zam geliyor

0
298

Fransa’da otoyol ücretlerine 1 Şubat’tan itibaren yeni zam geleceği iddia edildi. Ülke genelinde otoyol ücretlerine yüzde 1,8 oranında zam yapılması bekleniyor.

Fransa’da otoyol ücretleri 1 Şubat’dan itibaren zamlanacak.Sarı yeleklilerin gösterileri devam ederken, otoyol işleten şirketler de zam kararı aldı. Fransız medyasında yer alan habere göre, otoyol ücretlerine Şubat 2018’ten itibaren yüzde 1,8 oranında zam yapılacak. Bu zammın bölgeden bölgeye ise değişiklik göstereceği kaydedildi.

10 gidiş-dönüş yapanlara yüzde 30 indirim

Öte yandan gösterilerin sürdüğü Fransa’da hükümetin otoyol işletmecilerine fiyatlar ile ilgili yaptığı daha fazla gayret göstermeleri çağrısı da karşılık buldu. Buna göre ayda 10 gidiş-dönüş yapan araçlara yüzde 30 indirim yapılacak. Bu indirim ülke genelinde uygulanacak.

Anlaşma 2015’de imzalanmıştı

Zamların 2015 yılında hükümet ile otoyol işletmeleri arasında varılan anlaşma neticesinde olduğu kaydedildi. Buna göre şirketler, yapacakları ek çalışmalar için de ücretlere yeni zam yapabilecekler.

Geçen yıl da zam yapılmıştı

Geçen yıl da otoyol ücretlerine zam yapılmış, fiyatlar en çok Rhone-Alpes bölgesinde artmıştı. Bu bölgenin otoyol işleticisi Area’nın belirlediği zam oranının 2,04 oranında olduğu kaydedilmişti. Paris-Normandie arasındaki SAPN otoyolunda yapılan zam miktarı ise 1,39 oranında olmuş, diğer otoyol şirketleri Eiffage, APRR’nin belirlediği zam oranı da 2,04 olarak gerçekleşmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here