Fransa’da oturum kartlarında çok önemli değişiklik! İşte tüm ayrıntılar

Reklam

Artı33 Özel-Haber

Her yıl 200 binin üzerinde yeni yabancıyı ağırlayan Fransa’da oturum kartları ile ilgili geçen yıl önemli bir değişiklik gerçekleştirildi. Artı33 olarak yeni oturum kartı kanunu ile ilgili detayları okuyucularımız için derledik.

Şimdiye kadar yasal yollardan Fransa’ya gelen binlerce Türk, ülkeye ayak bastıktan birkaç gün sonra ‘Préfecture’lüğün(Valilik) yolunu aşındırarak oturum kartı başvurusunda bulunmuştur. Fransa’da 10 yıllık oturum kartı alana kadar yıllarca aşındırılan ‘Prefecture’lük çilesi geçen yıl Mart ayında çıkarılan ve 2016’nın sonunda yürürlüğe giren yasayla minimuma indirildi.

Onclick Popunder

Tüm yabancılara ‘uzun süreli oturum kartı hakkı’ getirildi

7 Mart 2016 yasası ile ülkede yasal yollarla 1 yıl kalmış tüm yabancılar ‘uzun süreli oturum kartı’ elde etme hakkını kazandı. Her yıl ülke genelinde 5 milyon yabancının valilikte geçirdiği süreleri en aza indirgemek için çıkarılan yeni yasaya uzun süreli oturum kartı elde edilmesini sistematik hale getirildi. Yasayla 1 yıl meşru yollarla Fransa’da kalan her yabancı, uzun süreli oturum kartını elde edecek. 2 yıl sora ise 10 yıllık oturumuna ulaşabilecek.

İlk yıl 4, sonra 10 yıllık oturum

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 1 yıl sonunda, entegrasyon kontratı çerçevesinde formasyonlara katılım durumu ve Fransa değerlerine bağlı yabancılara 1 yıl sonunda 4 yıllık oturum kartı verilecek. Fransız vatandaşları ile yapılan evliliklerde ülkeye gelişlerde ise 1’inci yıl sonunda verilecek kartın süresi 2 yıllık olacak. İkinci yıl sonunda ise 10 yıllık oturum kartlarını elde edebilecekler.

60 yaşından büyük yabancılar ise ilk oturum süresi doldukları zaman 10 yıllık oturum kartlarını elde edebilecek.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz