Fransa’da patronlar isyan etti: Herkes “Maladi” alıyor!

0
2760
reklam

Fransa’da 2017 yılında sağlık raporu alarak işe gitmeyenlerin oranında yaşanan artış patronları çileden çıkardı.

Fransa İşadamları Derneği MEDEF’in Başkanı Geoffroy Roux de Bézieux, doktorlar ve işçiler üzerinde kontrollerin artırılması çağrısında bulundu. Bézieux, 2010 ile 2017 arasında sağlık raporu alarak işe gitmeyenlerin oranının yüzde 19 oranında artığını kaydetti. Aynı sürede, işçiler için ödenen vergi kesintilerinin de yüzde 31 oranında arttığını bunun da patronlar üzerinde yük oluşturduğunu aktardı.

Doktorlar haksız raporlar yazıyor

Bu problemin işverenlerin işçiler üzerinde çok baskı yaptığı eleştirileriyle çözülemeyeceğini kaydeden MEDEF Başkanı, işçilerin sistemin bu açığını kullandığını, doktorların haksız raporlar yazdığını aktardı.

2010 ile 2017 arasında sağlık nedenleri ile işi bırakan işçiler nedeniyle sigorta giderlerinin yüzde 19 arttığını savunan Geoffroy Roux de Bézieux, bunun bütçeye zararının 1.1 milyar euro olduğunu söyledi.

Doktorlar ve işçiler kontrol edilsin

Sağlık Sigortası Kurumu’na bu noktada büyük iş düştüğünü kaydeden patronlar kulübünün başkanı, çok rapor yazan doktorlar ve kısa ya da yenilenen sağlık raporu alan işçiler üzerindeki kontrolleri sıklaştırmalarını istedi.