Fransa’da radar-araç dönemi başladı: Trafikte Renault Megane, Peugeot 308, Citroen Berlingo ve Dacia Sandero’ya dikkat!

0
66
reklam

Fransa bu haftadan itibaren özel şirket tarafından işletilen araç-radarla tanıştı. Daha önce polis ve jandarma tarafından gerçekleştirilen araç-radarlarla hız kontrolü, geçen haftadan itibaren özel şirket çalışanı bir şöförün süreceği araç ile gerçekleştirilecek. 

Fransa’da Mobiom şirketi tarafından işletilen radar-araçlar geçen haftadan itibaran trafikte dolaşmaya başladı. Araç-radarlar ile ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Fransız medyasına yansıyan haberlere göre radar yerleştirilen araçların Renault Megane, Peugeot 308, Citroen Berlingo ve Dacia Sandero olacağı duyuruldu.

Araçların dışardan radar-araç olduğu ile ilgili hiçbir işaret taşımayacağına da dikkat çekildi. Araçların sabit radarlar gibi bir flaş olmayacağına da dikkat çekildi.

Bu arada hükümetin yeni uygulamanın amacının kazaların önüne geçmek olduğu yönündeki açıklaması ise otomobil derneklerinin endişelerini gidermedi.

Belirlenen saatin altına düşenlere düşük ücret ödenecek

Özel şirketlerin daha çok para almak için daha çok ceza yazmaya çalışacağı iddia edildi. Ancak hükümet yetkilileri cezanın özel şirket tarafından gönderilmeyeceğini vurguladı. Ancak yine de anlaşmanın şirketin günlük çalışmasına göre olacağı belirlenen saatini altında çalışmaları halinde daha az ödeme yapılacağına dikkat çekildi. 

İlk süreçte özel şirketin Normandie bölgesinde 26 araçla gerçekleştireceği kontrolleri, 2020 yılından itibaren 383 radar-araçla gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here