Fransa’da Recepisse ile Yurt Dışına Seyahat Edebilir miyiz?

Recepisse ile yurt dışına seyahat mümkün mü?
Reklam

Oturma izni alma veya yenileme sürecindeyseniz, yeni bir récépissé için düzenli olarak valiliğe başvurmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Peki bu belge yurtdışına seyahat etmenize izin veriyor mu?

İkamet ettiğiniz yerin valiliğine veya alt valiliğine oturma izni için başvurduğunuzda, “récépissé” adı verilen geçici bir oturma belgesi alırsınız. Bu belge, ilk başvurunuzun veya yenileme başvurunuzun kaydedildiğini kanıtlar ve başvurunuz incelenirken Fransa’da yasal olarak ikamet etmenize izin verir. Başvurunuz tamamlanır tamamlanmaz size verilir.

Oturma izni için yaptığım ilk başvuruda verilen récépissé ile  seyahat edebilir miyim?

Oturma izni için ilk başvurunuzu yaptıysanız, normalde dört veya altı aylık bir süre için bir récépissé almış olacaksınız ve bu récépissé istisnai olarak üç ay daha yenilenebilir. Ne yazık ki, bu belge yurtdışına seyahat etmenize izin vermez. Aslında, oturma izni için yapılan ilk başvuruya ilişkin bir récépissé, pasaportunuza eşlik eden bir vize olmadan Fransız topraklarına yeniden girmenize izin vermez. Dolayısıyla, bu süre zarfında herhangi bir nedenle Fransız topraklarından ayrılmaya karar verirseniz, Fransa’ya yasal olarak dönmek için vize almanız gerekecektir. Bu nedenle, idari prosedür uzun olsa bile, yurtdışına seyahat etmeden önce oturma izninizi alana kadar beklemeniz tercih edilir. Sonunda oturum kartınızı aldığınızda, gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz.

Onclick Popunder

Oturma izni yenileme veya mükerrer récépissé ile seyahat edebilir miyim?

Oturma izninizin yenilenmesini veya mükerrerini bekliyorsanız, size önceki izninizin sona erme tarihinden sonraki günden itibaren üç ay boyunca geçerli olan bir makbuz verilmiştir. Dosyanızın incelenmesinin sonuna kadar her üç ayda bir yenilenebilen bu makbuz, seyahat etmenize izin verir. Yurtdışına seyahat etmek ve daha da önemlisi Fransa’ya yeniden giriş yapmak için, récépissé’nizi süresi dolan oturma izniniz veya oturma izninizin çalındığına veya kaybolduğuna dair bir beyan ve pasaportunuzla birlikte ibraz etmeniz gerekecektir. Récépissé’nin geçerlilik süresi içinde Fransa’ya dönmelisiniz. Bu kurallara uymanız halinde, yurt dışı seyahatinizin hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle, yasal olarak seyahat etmeye devam edebilmeniz için oturma izninizin geçerlilik süresine uymanız ve süresi dolmadan yenilemeniz önemlidir.

Oturma izni yenileme veya mükerrer récépissé ile seyahat edebilir miyim?

Oturma izninizin yenilenmesini veya mükerrerini bekliyorsanız, size önceki izninizin sona erme tarihinden sonraki günden itibaren üç ay boyunca geçerli olan bir récépissé verilmiştir. Dosyanızın incelenmesinin sonuna kadar her üç ayda bir yenilenebilen bu récépissé, seyahat etmenize izin verir. Yurtdışına seyahat etmek ve daha da önemlisi Fransa’ya yeniden giriş yapmak için, récépissé‘nizi süresi dolan oturma izniniz ve pasaportunuzla birlikte ibraz etmeniz gerekecektir. Récépissé’nin geçerlilik süresi içinde Fransa’ya dönmelisiniz. Bu kurallara uymanız halinde, yurt dışı seyahatinizin hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle, yasal olarak seyahat etmeye devam edebilmeniz için oturma izninizin geçerlilik süresine uymanız ve süresi dolmadan yenilemeniz önemlidir.

10-yıllık oturma iznimi yenilemek için hangi belgelere ihtiyacım var?

Fransa’da 5 yıldan uzun süredir ikamet ediyorsanız, 10 yıllık oturma izni için başvurabilirsiniz. Bunun için gereken belgeler de normal oturma izinleri (1 yıllık) ile aynıdır. Ancak küçük bir değişiklik var. Bazı valilikler gelir belgesi, adres, diploma ya da eğitim sertifikası ve başvuru sahibinin çok eşli olmadığına dair onur belgesi talep etmektedir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz