Fransa’dan “recepisse” ile Türkiye’ye gitmek mümkün mü?

Reklam

Bu yıl da vatan hasretlerini gidermek için karayoluyla Türkiye’ye  gitmeye hazırlanan Fransalı Türklerin en merak ettiği soruların başında recepisse ile kara yolundan Türkiye’ye gidilip gidilmeyeceği sorusu geliyor.  

Geçen yıl yaşanan pandemi nedeniyle bu yıl Sıla Yolu’na çıkacak Türklerin sayısında büyük artış olacağı tahmin edilirken, Fransa’da yaşayan Türklerin kafasındaki soru işaretlerinden biri de (geçici oturum belgesi) recepisse ile ilgili. Recepisse ile Türkiye’ye gidişler merak ediliyor.

Uçakla Türkiye’ye gidişlerde sıkıntı olmuyor

Uçak ile birinci recepisse hariç, oturum kartını yenileme amaçlı yapılan başvurularda alınan recepisse ile, Türkiye’ye gidip gelmekte bir sıkıntı yaşanmıyor. Eski oturum kartı ve süresi devam eden recepisse ile sorunsuz Türkiye’ye giriş ve çıkış mümkün. Ancak hennüz oturum kartı alınmamış ilk recepisse ile yurt dışına çıkış mümkün değil.

-Reklam-

Recepisse ile araç ile Türkiye’ye gitmek mümkün mü?

Peki karayolunda durum nasıl? Karayolu için de aynı durum geçerli. Oturum kartı yenileme başvurularında alınan recepisse uluslararası seyahati mümkün kılıyor. Süresi dolmamış pasaportunuz, eski oturum kartınız ve süresi devam eden recepisseniz ile Türkiye’ye arabayla gitmek de mümkün.

Ancak bazı ülkelerde gümrük memurları insiyatif alıp sıkıntı çıkarabilirken, büyük oranda recepisse ile Türkiye’ye gidişlerde sıkıntı yaşanmadığı belirtiliyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz