“Fransa’da saatler geri alınmazsa yılda 460 Euro tasarruf edilir”

Reklam

Fransa’da saatler bir saat geri alındı ancak kış saatinin kaldırılması tartışmaları sürüyor. Bazı uzmanlar kış saatinin kaldırılması durumunda hanelerin daha çok tasarruf edeceğini söylüyor.

Avrupa’da yeni tartışma saatlerin geri alınması. Bir enerji uzmanına göre saatlerin geri alınmaması durumunda enerji tüketiminin zirveye çıktığı 17:00-19:00 saatleri arasında enerji tasarrufu sağlanabilir ve faturalar düşebilir.

Yılda 460 Euro tasarruf

Queen’s Üniversitesi’nde temiz enerji uzmanı olan Prof Aoife Foley’e göre, Ekim ayı sonunda saatler geri alınmazsa hanelerin elektrik faturalarında yılda 460 Eurodan fazla tasarruf sağlanabilir. Bu hem yaşam maliyetlerinde yaşanan kriz konusunda insanlara yardımcı olabilir hem de bu kış Ulusal Şebeke üzerindeki baskıyı azaltabilir.

Onclick Popunder

Saatler geri alınmazsa enerji talebi azalır

Akşam enerji talebi, gün ışığından yararlanma saatinden sonra güneşin battığı kış aylarında akşam 5 ile akşam 7 arasında zirve yapıyor. Saatler geri alınmazsa, bu sürenin en azından bir kısmı daha az gerçekleşebilir, bu yolla hem karbon emisyonları hem enerji talebi azalabilir.

Fransa saatlerin geri alınmasında öncü ülke oldu

Fransa’da saat değişikliği , 1973-1974 petrol krizinin ardından petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından 19 Eylül 1975 tarihli kararnameyle getirildi. Bu geçici önlem, akşamları yapay aydınlatma sürelerini azaltarak o dönemde ağırlıklı olarak akaryakıtla üretilen enerjiden tasarruf etmeyi amaçlıyordu. Yaz ve kış saatlerindeki değişiklikler daha sonra Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Koronavirüs çıkınca rafa kaldırıldı

Saat değişikliğinin yarattığı sınırlı enerji tasarrufu göz önüne alındığında, bu önlemin kaldırılmasından sıklıkla söz edilir olundu. AB Parlamentosu 2019’da, 2021’de kış saati uygulamasından vazgeçilmesi yönünde oy kullandı ancak koronavirüs başlayınca saatlerin geri alınması uygulaması rafa kaldırıldı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz