Fransa’da Sarı Yelekliler protestosu büyüyor! 1 kişi öldü yüzlerce yaralı var

Reklam

Fransa’da Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıt fiyatlarına getirdiği ilave zamları tepkiyle karşılayan ve sosyal medya üzerinden ‘Sarı Yelekliler’ adı altında örgütlenen eylemciler, ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 2 binden fazla noktada düzenlenen gösterilere yaklaşık 283 bin kişinin katıldığını ve çıkan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 6’sı ağır 227 kişinin yaralandığını açıkladı.

Castaner, ülkenin güneydoğusundaki Savoie bölgesinde, 50 yaşındaki bir kadın göstericinin bir arabanın çarpması sonunu hayatını kaybettiğini bildirdi. Hasta kızını doktora götüren bir kişinin, arabasının önünü kesen göstericiler karşısında panikleyip ilerlemeye çalışırken eylemcilerden birine çarptığı ifade edildi. Güvenlik güçleri, eylemleri herhangi bir sendika ya da kuruluşun üstlenmemesi nedeniyle protestocuların hangi güzergahlarda hareket edeceğini bilmediği için zor anlar yaşadı.

Sosyal medya üzerinde organize olan “Sarı Yelekliler”, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yollarda blokaj eylemi gerçekleştirdi. İçişleri Bakanlığı izinsiz eylem düzenlediği gerekçesiyle 73 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, özellikle dizele getirilen ek vergilerin hükümetin “ekolojiye geçiş” programının bir parçası olduğunu ve eylemlere rağmen bundan geri adım atılmayacağını belirtmişti. “Sarı Yelekliler hareketi” ülke gündemine otursa da, hiçbir sendika veya partinin güdümünde olmayan eyleme hükümetin nasıl cevap vereceği bilinmiyor.
Bu hareketin başlamasında Priscillia Ludosky adlı Fransız kadının akaryakıt fiyatlarına yapılan zammı protesto eden imza kampanyası etkili oldu.

29 Mayıs’ta başlayan imza kampanyasına yaklaşık 870 bin kişi katıldı. Sosyal medya üzerinden büyüyen “tepki hareketi” daha sonra ‘Sarı Yelekliler eylemi’ne dönüştü.
Fransa’da güvenlik için araçlarda bulunması mecburi olan fosforlu sarı yeleklerin, arabaların ön camına konulması “harekete destek işareti” haline geldi. Sarı Yelekliler, eylem yapmada tecrübeli olmayan, her yaştan ve siyasi görüşten kişileri kapsayan ülke çapında dev bir protesto hareketine dönüştü. Eyleme katılanlar, sadece akaryakıt zammını değil, aynı zamanda Fransa’daki hayat pahalılığını da protesto ettiklerini belirtti.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz