Fransa’da Sarkozy’den Juppe’ye tek dert Türkiye!

Reklam

Fransa’da merkez sağ parti  Cumhuriyetçiler, 20 ve 27 Kasım’da gerçekleştireceği ön seçimle cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Adayların son kez karşı karşıya geldiği televizyon programında konulardan birisi de yine Türkiye’nin AB üyeliği oldu. Adaylar, Türkiye’nin AB üyeliğinin durdurulması çağrısı yaptı.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, selefi Jacques Chirac ve halen görevdeki cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini hatırlattı. Kendisinin, cumhurbaşkanlığında Avrupalı liderler arasında Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan tek isim olduğunu söyledi.

Onclick Popunder

Sarkozy’den büyük gaf: Türkiye ile görüşmeler 1963’te başladı.

Nicolas Sarkozy, Türkiye ile AB arasındaki 2005’te başlayan tam üyelik görüşmelerin tarihi ile ilgili de büyük bir gafa imza attı. Eski Cumhurbaşkanı, ”Biliyor musunuz Türkiye ile üyelik görüşmeleri ne zaman başladı? 1963te” cevabını verdi. Nicolas Sarkozy, ”Belki buna bir son vermenin zamanı geldi. AB’Nin en büyük ikinci ekonomisi İngiltere birlikten ayrılıyor. Türkiye Euro Bölgesi’ne girmek için görüşmeler yapıyor. Sonrada neden Fransız ve Avrupalılar Brükseli anlamıyor diyoruz.”dedi.

Juppe: Türkiye’nin AB’de yeri yok

Sarkozy’nin en büyük rakibi ve anketlerin ilk sırasında yer alan isim Alain Juppe de ”Türkiye’nin AB’de yeri yok” ifadelerini kullandı. Kısa zaman önce de bunu hatırlattığını söyleyen Juppe,  Türkiye ile AB arasında imzalanan mültecilerle ilgili anlaşmayı da eleştirdi.

Türklere vize serbestliği kabul edilemez

Fransa’nın anlaşmanın dışında bırakıldığını ve bazı kabul edilemez şartların onaylandığını savunan Juppe, bunları, Türklere vize serbestliği ve üyelik perspektifinde verilen yeni taahhütler olarak sıraladı. Alain Juppe: Türkiye’nin AB’ye girişi söz konusu değil, nokta.”diye kaydetti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz