Fransa’da senatoda gece yarısı değişikliği: Emeklilik yaşı 64’e çıkarılsın!

Reklam

Fransa’da senato, gece yarısı çıkardığı yasa değişikliği ile emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılması yönündeki öneriyi kabul etti.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik reformunun ertelendiğini açıklarken, çoğunluğun muhaliflerin elinde bulunduğu Senato’da emeklilik yaşının artırılması yönündeki değişiklik kabul edildi.

Senato’da gece yarısı kabul edilen yasa ile emekliliğe ayrılma yaşının 64’e çıkarılması yönündeki değişiklik kabul edildi. Cuma gecesi yapılan oylamada, emeklilik yaşının artırılması yönünde el kaldıran senatör sayısı 196 olurken, bu değişikliğe karşı çıkanların sayısı da 134 oldu.

Onclick Popunder

Senatoda kabul edilen değişikliğe göre 1 Ocak 2023’de itibaren emekliğe ayrılma yaşı 62’den 64’e çıkarılacak.

Ancak Senato’da muhalefetin kabul ettiği bu yasa değişikliğinin yasalaşması için mecliste de kabul edilip cumhurbaşkanı onayından geçmesi gerekiyor.

Macron gerekli şartlar oluşmadı demişti

Cumhurbaşkanı Macron Salı günü yaptığı halka hitabında, tartışmalara ve şiddetli olayların yaşandığı gösterilere neden olan emeklilik reformuna ilişkin çalışmaların yeniden başlaması için gerekli şartların oluşmadığını aktarmıştı. Macron, iktidarındaki ilk döneminde böyle bir yasa değişikliğinin yapılmacağını belirtmişt..

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz