Fransa’da şiddet olaylarına karışanlar HLM’lerden atılacak!

Reklam

Fransa İçişleri Bakanı, sosyal konutlarda oturan ve ikamet ettiği bölgede suç olaylarına karışanların sosyal konutlardan çıkarılacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, suç olaylarına karışanların HLM’lerden çıkarılması için valiliklere talimat gönderdi. Darmanin, bu açıklamasının ülkede yağma, talan ve şiddet olaylarına karışanlara yönelik olduğunu söyledi.

“Sosyal konuttan atılması için ne gerekiyorsa yapacağız”

İçişleri Bakanı, ikamet ettikleri bölgelerde suça karışan bir ailenin çocuğu varsa onlarda sosyal konutta oturuyorsa onlarında çıkarılması gerektiğini söyledi. Şiddet eylemlerine karışan kişilerin sosyal konutlardan atılması yasaların verdiği tüm imkanları kullanacağını söyleyen Darmanin, “Medeni Kanun’un 1728. maddesine ve 6 Temmuz 1989 tarih ve 89-462 sayılı kanunun 7. maddesinde yer alan maddeye göre bir kişinin ikamet ettiği yerin yakınında ciddi bir suç eylemi işlemişse oturduğu sosyal konuttan çıkarılabilir” dedi.

Onclick Popunder

Kanun ne diyor?

Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Marie-Anne Soubré-Trinh, “Yasal olarak, kelimenin tam anlamıyla imkansız. Valiler sosyal konutta oturanları çıkaramaz öyle bir yetkileri yok. Hukukta tahliye emrini veren vali değil, mahkemedir. Bu durum ancak kiranın ödenmemesi, sosyal konutta düzenin bozulması veya kiracıların kusurlu eylemleri gibi kira sözleşmesine uyulmamasından kaynaklanabilir” dedi.

 

 

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz