Fransa’da 2024 Yılında Sosyal Yardım Miktarları Açıklandı: İşte Detaylar

Fransa'da sosyal yardımlar
Reklam

Fransa’da sosyal yardım miktarları açıklandı. Aile Yardımı Fonu (CAF), 2024 yılı için belirlenen  sosyal yardım miktarlarını içeren kılavuzunu yayınladı. Sosyal yardımların yıllık yeniden değerleme oranı %4,6 olarak belirlendi. Bu artışın ardından yardım miktarlarına da zam yapıldı. 

Doğum ve Evlat Edinme Yardımları Doğum ikramiyesi, hamileliğin 7. ayından itibaren ödenmeye başlanıyor tutarı ise 1.066,30 Euro olarak belirlendi. Evlat edinme bonusu ise 20 yaş altı çocukları evlat edinen ailelere yönelik olarak 2.132,58 Euro olarak ödenecek.

Bakım Yardımları Çocuğun bakımı ve eğitimi için 1 Nisan 2024 itibarıyla tam ücret için 193,3 euro, kısmi oran için 96,66 euro olarak belirlendi. Çocuk bakımı ek ücreti (CMG) ise bakım türüne ve çocuğun yaşıyla değişen aralıklarda ödeniyor. Ayrıca, çocuk eğitimi için mesleki faaliyeti durduran veya azaltan ebeveynlere yönelik paylaşılan çocuk eğitimi avantajından yararlanma imkanı da sunuluyor.

Onclick Popunder

Aile Yardımı ve Destek Ödenekleri Aile yardımı, 20 yaş altı iki veya daha fazla çocuğa sahip ebeveynlere verilen bu yardım çocuk sayısına göre ödeniyor. Ayrıca 3 yaş üstü ve 21 yaş altı en az üç çocuğa bakan ailelere yönelik olarak 193,30 ile 289,98 euro arasında ödeme yapılıyor.

Özel Durumlar için Yardımlar Aile içi şiddet mağdurlarına yönelik acil yardım, 2024 yılında çocuk sayısı ve gelire bağlı olarak en az 243, en fazla 600 euro ödeniyor. Aile içi şiddet mağdurlarının yardım paralarını almaları için CAF‘a başvurmaları gerekiyor.

Engelli çocuklara eğitim ödeneği (AEEH) 149,26 Euro olarak belirlenirken, engelli yetişkinler için ödenek ve günlük bakıcı ödeneği de farklı durumlara göre değişiklik gösteriyor.

Gelir Düzeyine Göre Yardımlar Gelir düzeyine bağlı olarak ödenen Aktif dayanışma geliri (RSA) hiç  geliri olmayan ve 1 kişiye bakan bekar bir kişi 953 Euro alacak. Bazı departmanlarda uygulanan RSA 2025’te ülke genelinde uygulanması planlanıyor.

Ayrıca engelli yetişkinler için ödeneklerde artırıldı. Yetişkin olan engellilere verilen yardım miktarı 971 Euro’dan 1016 Euroya yükseltildi.

Yaşlı dayanışma yardımı olan (ASPA) Nisan ayında artırılan sosyal yardımlardan olacak. Buna göre, bir kişiye verilen yardım miktarı 1005 Euroya, çiftlere verilecek yardım ise 1560 Euroya çıkacak.

Emeklilik yardımı Nisan ayında engelli tamamlayıcı yardımınada (ASI) 15 Euroluk zam gelecek. 311 Euro olan yardım 326 Euro çıkacak.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz