Fransa’da Şubat ayında günlük hayatı etkileyen birçok değişti!

Reklam

Aşılama, İşsizlik sigortası, Tren biletleri ücretinin geri ödenmesi, elektrik zamları… Fransa’da Şubat ayı ile birlikte birçok yenilik hayatımıza girdi.

İşsizlik sigortası

İşsizlik sigortası reformu 1 Şubat Çarşamba günü yürürlüğe girdi. Yeni yürürlüğe giren uygulamaya göre, işini kaybettiği için işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuru yapanlar daha az süreyle maaş alacak. 1 Şubat itibarıyla başvuru yapan bir kişi 24 ay yerine artık 18 ay süreyle işsizlik sigortasından yararlanacak.

Otoban ücretleri

Otoban geçiş ücretleri bugünden itibaren yüzde 4,75 oranında arttı. 2022 yılında geçiş ücretleri yüzde 2 oranında artmıştı. Geçiş ücretlerindeki artış bugünden itibaren Paris, Rhin ve Rhone arasındaki otobanlarında uygulanacak.

Onclick Popunder

Tren bileti geri ödemesi

Tren biletinizi bir hafta öncesine kadar değiştirmek artık ücretsiz olmayacak. 1 Şubat’tan itibaren SNCF hatlarında seyahat eden yolcular, kalkıştan önceki hafta içinde herhangi bir yolculuk değişikliği için 19 Euro ödemek zorunda kalacak.

Kimlik kartı

Kimlik kartı ve pasaport alma işlemlerini hızlandırmak amacıyla Fransa genelinde 500 yeni hizmet noktası kurulacak. Bu sayede pasaport ve kimlik kartlarının yenilenmesi daha kolay hale gelecek. Mayıs ayında Fransa Hizmet noktaları ve belediye binaları kimlik kartlarını yenileme talepleriyle dolup taştı. O dönemde, yeni bir pasaport veya kimlik kartı almak için geçen süre, bazı şehirlerde ilk randevu için 65 gün ile 100 arasında değişiyordu.

Elektrik faturaları

Fransa’da elektrik faturaları Şubat ayı itibaren yüzde 15 oranında artacak. Bu durum 20,54 milyon haneyi ve 1,45 milyon küçük işletmeyi etkileyecek.

Mevsimsel grip

Ciddi hastalık riski taşıyan ve bağışıklığı zayıf olanlar için mevsimsel gribe karşı aşılama 28 Şubat’a kadar devam edecek.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz