Fransa’da süpermarket fiyatları Temmuz’dan itibaren düşmeye başlayacak

Reklam

Mart ayında enflasyonun zirve yaptığı Fransa’da Temmuz ayından itibaren süpermarketlerde gıda fiyatlarının düşeceği öngörülüyor. 

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, “Tüketiciler için harika bir haber” diyerek sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Le Maire, gıda toptancılarıyla yaptı görüşme sonrası fiyatların Temmuz ayında düşmeye başlayacağını söyledi.

Gıda toptancıları indirim yapacak

Fransa’da en büyük 75 gıda ve tarım toptancısı: Andros, Bonduelle, Coca-Cola, Nestlé, Lactalis, Danone, Pasquier, Fleury Michon, Heineken, Panzani, Kellogg’s, Saint-Michel veya Pernod Ricard gibi şirketler Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ile görüşmelerinin ardından Temmuz ayında fiyat indirimi sağlamak için Mayıs ayı sonuna kadar distribütörleri ile ticari müzakerelere yeniden başlayacaklarını açıkladılar.

Onclick Popunder

Hangi ürünlerin fiyatı düşecek?

Hammadde fiyatları düşmesine rağmen fiyatı artırılan ürünlere büyük indirim gelecek.  Bunlar, dondurulmuş et, tavuk, kıyma, balık, süt ürünleri, tatlılar ve keklerin fiyatı düşeceği söylendi. Le Parisien ayrıca buğday, bitkisel yağ ve Arabica kahvesinden yapılan ürünlerinde fiyatının düşeceğini aktardı.

Enflasyona rağmen satışlar arttı

Fransa’da bazı üreticilerin fiyatları haksız yere şişirmek için enflasyonu bahane ettiklerinden şüpheleniliyor. NielsenIQ’nun yayınladığı rapora göre, Coca-Cola enflasyonda yüzde 33 daha fazla kar yaptığı ortaya çıktı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz