Fransa’da tartışmalı sağlık kartı uygulaması yasalaştı: Maaşlar da kesilebilir!

Reklam

Fransa’da Parlamento tartışmalı koronavirüsle mücadele yasa tasarısını onayladı. Yasaya göre, toplu ulaşım, kapalı mekanlar ve etkinliklere giriş için Covid-19 sağlık kartı şartı aranacak. Hastane ve bakımevi çalışanlarıyla itfaiyecilere aşı zorunlu olacak.

Fransa’da tartışmalı koronavirüsle mücadele yasa tasarısı, Parlamentoda onaylandı

Yasaya göre hastane ve bakımevi çalışanları ile itfaiyecilere koronavirüs aşısı zorunlu hale getirildi. Restoran, kafe, toplu taşıma ve konser gibi etkinliklere girişte sağlık kartı uygulaması da hayata geçti. Sağlık kartında, aşı bilgisi, son 48 saate ait negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşmiş olma bilgileri yer alacak.

-Reklam-

Sağlık kartı, kapalı mekanların açık kısımlarında da gerekli olacak ve 18 yaşından küçükler sağlık kartı uygulamasından muaf tutulmayacak. Hastalığa yakalananlar, zorunlu olarak karantinada kalacak. İşyerleri, aşı olmayan çalışanlarına maaş ödemesi yapmayabilecek.

Yasa işyeri sahiplerine de ağır yaptırımlar getiriyor. 30 gün içerisinde 3 defa sağlık kartı kontrolü yapmayan işletmeler 1 yıla kadar hapis ve 9 bin euro para cezası alabilecek.

Tartışmalı yasa tasarısı, “Sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, Fransa genelinde düzenlenen gösterilerde protesto edilmişti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz