Fransa’da tüm çalışanları ilgilendiren emsal karar: 450 bin Euro tazminat talep etti!

Reklam

Fransız yargısı, bir danışmanlık şirketinin meslektaşlarıyla sosyalleşmediği ve dışarı çıkmadığı için çalışanı işten çıkarma kararını haksız buldu.

Fransa’da bir çalışan, “sıkıcı” olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını söyleyerek açtığı davayı kazandı.

Paris’te görülen davada mahkeme, işverenin meslektaşlarıyla sosyalleşmediği ve dışarı çıkmadığı için çalışanı işten çıkarma kararını haksız buldu. Çalışanın iş yerinde “sıkıcı biri olma hakkı olduğuna” hükmeden mahkeme, çalışanlarını mesai sonrası dışarıda birlikte sosyalleşmeye teşvik eden danışmanlık şirketinin bu politikasının çalışan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Onclick Popunder

İsmi açıklanmayan çalışanın, ekibin kaynaşma etkinliklerine katılmak istemediği için işten çıkarılmasının, iş kanunlarına aykırı olduğuna karar verildi. Hakim, çalışanın şirketin kurallarını eleştirme hakkı bulunduğunu ve şirketin mesai dışı etkinliklerine katılmaya zorlanamayacağını bildirerek şirketin davacıya 3 bin euro tazminat ödemesine hükmetti.

Çalışan, şirketten 450 bin euro daha tazminat talep ediyor

İş arkadaşları tarafından “çok sıkıcı” olmakla suçlanan erkek çalışan, 2015’te “profesyonel yetersizlik” gerekçesiyle işten çıkarılmıştı. Çalışan, şirketten 450 bin euro daha tazminat talep ediyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz