Fransa’da Türk inşaat patronuna 2 yıl hapis 210 bin Euro para cezası

0
283
reklam

Fransa’da kazandığı parayı Türkiye’de açtığı banka hesabına gönderen Türk inşaat şirket patronu 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’nın batısındaki Lorient’de, 2013’de şirket açma cezası alan 40 yaşındaki Türk inşaat şirketi patronu, vergi kaçırmak, kaçak işçi çalıştırmak, çalışma saatlerinin ihlali ve usulsüz Türkiye’ye para transferi suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı.

Sık sık Türkiye’ye para gönderilmesi dikkat çekti

İnşaat şirketinin muhasebe kaydı bulunmaması ve sık sık şirketin hesabından Türkiye’ye para gönderildiğinin belirlenmesi sonucu şirketle bağlantılı 3 kişi gözaltına alındı.

Mahkemede, gerçekte şirketi yönettiği kaydedilen kocanın 2013’de şirkette yönetici olma yasağı aldığı bu nedenle şirketi eşinin üzerine kurduğu iddia edildi. Patronun 2016’da 594 bin Euro ciro yapan şirketin hesabından 192 bin Euro’yu Türkiye’de kayınvalidesi adına açılan banka hesaba gönderdiği belirlendi. Ayrıca bu dönemde şirket adına hiçbir vergi beyannamesi de yapılmadığı aktarıldı. Öte yandan şirket sahibine kaçak işçi çalıştırmak ve çalışma saatlerinde usulsüzlük yapmak suçlamaları da yöneltildi.

2 yıl hapis toplam 210 bin Euro ceza

Mahkemede şüphelilerin suçlamaları kabul ettiği kaydedilirken yargılama sonucunda şirketin patronu gözüken 38 yaşındaki kadın, 40 yaşındaki eşi ve eşin kardeşi 1 yıl ertelemeli 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca her birine 15 bin Euro para cezası, buna ek olarak kardeşlere 4 bin 200 Euro ve ömür boyu şirket kurmalarının yasaklanması cezası verildi. Çiftin 191 bin Euro’yu da geri ödemesine hükmedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here