Fransa’da Türk kızları başarıda erkeklere fark attı!

Reklam

Fransa’da aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türk kökenli kızlar arasında liseyi bitirme oranı erkeklere göre daha fazla.

Fransa’da Eğitim Bakanlığı’nın yayın organı DEPP’in yaptığı bir araştırma, göçmen kökenli gençler ve Fransızlar arasında okul başarısındaki farklılıkları gözler önüne serdi.

Le Figaro’nun yayınladığı araştırmaya göre göçmen kökenliler arasında uzak doğulu çocuklar başarı ortalamaları ile listenin ilk sırasında yer alıyor.

Uzakdoğu kökenliler Fransızlara fark attı

2007 ile 2016 yılları arasının baz alındığı 30 bin öğrencinin durumu gözetilerek yapılan araştırmaya göre uzakdoğulu kızların yüzde 92’si liseyi bitirme diploması BAC’ını elde etmeyi başardı. Bu oran Fransız kökenlilerde ise yüzde 85. Erkek çocukları arasında da uzakdoğuluların yüzde 85’i BAC’ını elde ederken bu oran Fransız erkek çocuklarında yüzde 75’e geriliyor.

Türk kızlarının göz dolduran başarısı

Araştırmada Fransa’da yaşayan diğer göçmen çocuklarına da dikkat çekilirken, Türk kökenli göçmen çocuklar arasında kızların başarısının erkeklere oranla oldukça fazla olduğu göze çarpıyor. Araştırmada, Türk erkek çocukları arasında liseyi bitirme oranı yüzde 64 olarak ölçülürken bu oran Türk kızlarında ise yüzde 75’e çıktığı görülüyor.

Afrika Kökenlilerde de kızlar başarılı

Kuzey Afrika kökenli çocuklarda da yine liseyi bitirme oranının kız çocuklarında erkeklere göre çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz