Fransa’da ev yardımı için dönüm noktası! 5 Mayıs’ta her şey değişecek

Reklam

Fransa’da 1 Nisan’da yürürlüğe girecek ev yardımı hesaplanırken 2 yıl önceki gelir değil, son 12 ay içerisinde elde edilen gelirin dikkate alınma kararı 1 Nisan’da başlıyor. Yeni sisteme göre ilk yardımları ise CAF 5 Mayıs’ta ödeyecek. Peki yeni değişiklik ne getirecek?

Fransa’da uzun süredir tartışmalara neden olan ve birçok kez ertelenen ev yardımının (APL) hesaplanmasında değişiklik öngören yasa tasarısı ile ilgili yeni bir erteleme geldi. Daha önce 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe gireceği açıklanan değişiklik, 1 Nisan 2020’ye ertelendi. Yeni değişikliğe göre ilk yardım ise 5 Mayıs’ta CAF tarafından banka hesaplarına havale edilecek.

2 yıl önceki vergi beyanı artık dikkate alınmayacak

Yeniden 4 ay erteleme yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesi ile ev yardımı için  artık 2 yıl önce vergi beyanına göre değil son 12 aydaki maaş ve elde edilen diğer yardımlara göre hesaplanacak. Ayrıca her 3 ayda bir gelir güncellenecek ve ev yardımı miktarı da bu güncelleme ile değişebilecek.

Onclick Popunder

Devlet 1,4 milyar Euro tasarruf sağlayacak

Konu ile ilgili açıklama yapan Ulusal Lojman Konferansı Başkanı Eddy Jacquemart, bu reform ile devletin 1,4 milyar Euro tasarruf sağlayacağını aktardı.

En çok bir anda işini kaybedenler faydalanacak

Değişiklikten en çok bir anda gelirini kaybeden ya da sosyal durumunda değişiklik olan insanların faydalanacağı belirtildi. Böylece bir anda işsiz konumuna düşen birine ödenen ev yardımının daha hızlı yükselmesi sağlanabilecek.

Ancak öğrencilerin ise en büyük mağdur olacak kesim olacağı belirtildi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz