Fransa’da Türkçe dersleri gelecek yıldan itibaren kaldırılyor!

Reklam

Fransa’da 1980’lerde başlatılan içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu ELCO dersleri gelecek yıldan itibaren kaldırılıyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ekim ayında Mulhouse’de “İslamcı Ayrılıkçılık” toplantısında yaptığı açıklamada, Fransa’da yabancı uyruklu öğrencilerin ana dilde eğitim almasını kaldıracaklarını duyurdu. Fransa’da 1980’lerde başlayan içerisinde Türkçe’nin de olduğu ELCO derslerinin gelecek yıl kaldırılacağı açıklandı.

1977 YILINDAN BU YANA YÜRÜRLÜKTE

Avrupa ülkelerine 1970’lerde yaşanılan işçi göçü ve daha sonra aileleri birleştirme politikası sonrası, 1977’de alınan bir Avrupa direktifi ile göçmen çocuklarının ana dilde eğitim görebilmesi ve kültürünü tanıyabilmesi için zemin oluşturulmuştu.

Fransa da 1977 direktifi doğrultusunda Türkiye, Cezayir, Hırvatistan, Tunus, Fas, İspanya, İtalya ve Portekiz’den öğretmenlerin ana dilde eğitim vermesine imkan sunuyordu. Böylelikle ülkeler tarafından atanan öğretmenler yurt dışındaki vatandaşlarına ana dil ve kültür eğitimi verebiliyordu.

88 BİN ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR

Fransa’da 1980’lerde başlatılan ana dil ve kültür eğitimi (Elco), ilkokuldan liseye kadar haftada 1 ila 3 saat arası anadilde eğitimin verilmesine imkan tanıyordu.

Fransa’da politika çerçevesinde, 88 bin öğrencinin ana dil eğitiminden faydalandığı, ülkede bin öğretmenin ise anadil eğitimi verdiği belirtildi. Fransa’da 2016 yılında yapılan sayımda, Türk öğrenci sayısının ise 19 bin 261 olduğu kaydedildi.

Macron Mulhouse’da yaptığı açıklamada, “Bugün bu eğitimlerle ilgili sorunumuz, Fransızca bilmeyen öğretmenlerimizin sayısının ve Milli Eğitim Bakanlığının kontrol edemediği öğretmenlerin sayısının gittikçe artmasıdır” ifadelerini kullanmıştı. Eğitim içeriği ve programı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünün olmamasını sebep gösteren Fransa Cumhurbaşkanı, yeni eğitim yılında ana dil eğitiminin kaldırılacağını duyurmuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz