Fransa’da ülkücü iki Türk gencine terör soruşturması

Reklam

Fransa’da ülkücü hareket mensubu oldukları iddia edilen iki Türk genci hakkında, terör eylemini internetten savundukları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

Fransa’da 21 ve 24 yaşındaki iki genç hakkında Paris savcılığı tarafından terör soruşturması başlattığı öğrenildi.

Fransız medyasında yer alan habere göre, “Ülkücü Herekete” mensup olduklarından şüphelenilen iki kişi, bir terör eylemini internet üzerinden alenen savunmakla suçlanıyor.

Onclick Popunder

Paris Savcılığı Soruşturmayı Başlattı

Paris savcılığına ve davaya yakın bir kaynağa göre, “Ülkücü Harekete” mensup olduğundan şüphelenilen iki kişi, Perşembe günü Paris savcılığını tarafından terörizmi savunmak ve ülkü ocakları kastedilerek dağılan bir savaş grubunu yeniden kurmaya çalışmakla suçlandı.

Paris savcılığının online nefretle mücadele ulusal merkezi tarafından polis müfettişlere verilen bir soruşturmanın ardından, savcılık Perşembe günü adli bir soruşturmanın açıldığını duyurdu.

“Terör eyleminin internet üzerinden alenen savunulması”

BFMTV’ye göre Salı günü Strasbourg ve Saint-Etienne’de tutuklanan “2000 ve 2003 Fransa doğumlu” iki kişi, savcılık tarafından bir terör eyleminin internet üzerinden alenen savunulması ve dağılmış bir savaş grubunun idamesi ya da yeniden kurulmasına iştirak etmekle suçlanıyor.

“Türk gençlerinin daha önce herhangi bir mahkumiyetinin olmadığı belirtilirken, haklarında adli gözetim kararının verildiği bildirildi.

Fransa’da ülkücü hareket 2020 tarihinede İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’ın girişimleriyle yasaklanmıştı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz