Fransa’da un ve makarnaya büyük zam yolda!

Reklam

Fransa’da pandemi ve savaştan sonra mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcakları da yeni zamlara neden olacak. Fransa’da sıcak havanın tahıl üretiminde geri dönüşü olmayan hasara yol açacağı bunun da yeni un ve makarna fiyatlarında artışa neden olabileceği belirtiliyor.

Fransa’da önümüzdeki 10 gün içinde yaşanacak kuru ve sıcak havanın Avrupa Birliği’nin en büyük tahıl üreticisinin hasatında geri dönüşü olmayan hasara yol açacağı açıklandı.

Fransa’da teknik bir enstitüsü, yağışların yetersiz olduğu birkaç ayın ardından önümüzdeki 10 gün içinde Fransa’da yaşanacak kuru ve sıcak havanın Avrupa Birliği’nin en büyük tahıl üreticisinin hasatında geri dönüşü olmayan hasara yol açacağını ve küresel arz sıkıntısına ilişkin endişeleri artıracağını açıkladı.

Avrupa buğday piyasaları, Ukrayna’daki savaşın tahıl arzını azalttığı bir dönemde Fransa ve diğer bazı büyük üretici ülkelerdeki kuru havayla ilgili endişeler üzerine son günlerde hızla yükseldi.

Arvalis tarım enstitüsünden agronomist Jean-Charles Deswarte, 1 Ocak ile 10 Mayıs arasında Fransa’nın son 20 yılın ortalama yağışından yaklaşık % 30 daha az yağış alacağını ve bunun da toprağı daha fazla kuru havaya karşı hassas hale getireceğini söyledi.

Hava Durumu Tahmincisi Meteo France, “Önümüzdeki 10 gün boyunca yağış olmayacağını ve sıcaklıkların yüksek olacağını açıklıyor. Ekinler açıkça bununla başa çıkamayacak” dedi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz