Fransa’da oturum kartları ile ilgili önemli öneri

Reklam

Fransa’da ülkeye gelen yabancılardan ilk olarak aldıkları oturum kartı ve ondan sonra her yenileme sürecinde istenen harçlarda büyük indirime gidilmesi gündemde.

Fransa’da iktidardaki Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi(LREM) milletvekili Stella Dupont ve merkez sağ parti Cumhuriyetçiler’in(LR) milletvekili Jean-François Parigi, oturum kartlarından alınan verginin düşürülmesi için harekete geçti. 

20 Haziran’da Ulusal Meclis’teki Finans Komisyonu’na sundukları öneride, oturum kartlardan alınan harçlara sınırlama getirilmesi istendi. Yapılan öneride vekille, ilk oturum kartı alınırken belirlenen ücretin 100 Euro ile sınırlandırılmasını istedi. Ayıca yabancıların her sene 269 Euro yenileme parası verdiğine dikkat çekeren, uzun süreli oturum izninin de artırılması çağrısında bulundu.

İlk oturum kartı için 609 Euro talep ediyorlar

Fransa’da halen bazı valiliklerin ilk başvurularda 609, yenilemelerde ise 269 Euro’ya kadar harç ücreti aldığına dikkat çekilirken, bunun göçmenlerin ülkeye entegrasyonunu büyük ölçüde zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Fransızlara kimlik kartı bedava

Öneriyi hazırlayan milletvekilleri Dupont ve Parigi, yabancılara oturum kartı almasında belirlenen fiyatların büyük bir eşitsizlik olduğuna da dikkat çekti. Fransa’da pasaport ücretinin 89 Euro, kimlik kartının ise bedava olduğunu hatırlattı. Fransızlar ile yabancılar arasında bu tarz bir eşitsizliğin olmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz