Fransa’da yeni dalga! Vaka sayıları katlanarak artıyor

Reklam

Yaz tatili öncesinde Avrupa’daki birçok ülkede korona vakaları yeniden artışta. Yeni vakaların çoğu Omicron’un alt varyantlarından BA.4 ile BA.5 kaynaklı. Peki, Avrupa’da yeni bir korona dalgası bekleniyor mu?

Yaz mevmisinin başlamasıyla birlikte ortaya çıkan yeni Omicron varyantları Avrupa’daki vaka sayılarının yükselmesine yol açınca önümüzdeki tatil sezonu ile ilgili endişeler de arttı.

Our World in Data isimli istatistik sayfasına göre, Portekiz, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Hollanda’da koronavirüse bağlı Covid-19 vaka sayıları ciddi bir şekilde artıyor. Uzmanlar bunun sebebinin, daha öncekilerden daha bulaşıcı olan BA.4 ile BA.5 isimli yeni varyantların olduğunu ifade ediyor.

Fransa’da artış sürüyor

Haziran’ın ortasından bu yana Fransa’da vaka sayıları ciddi bir şekilde artıyor. Resmi rakamlara göre 18 Haziran itibarıyla son yedi gün içerisinde her 100 bin kişide 477 yeni vaka görüldü.

Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Küresel Sağlık Enstitüsü Başkanı epidemiyolog Antoine Flahault, “Salgın eğrisi Fransa’da katlanarak artıyor” diye uyardı.

Franceinfo isimli haber merkezine konuşan Flahault, Fransa’da BA.4 ile BA.5 Omicron varyantlarının yeni bir dalgaya sebep olduğunu söyledi.

Ancak Flahault Fransa’daki durumun nasıl ilerleyeceğini öngöremediğini belirtti. Güney Afrika yeni dalgayı sekiz haftada atlatırken, Portekiz’de dalganın 9 ila 10 hafta süreceğini öngörüyor. Flauhault, “Eğer Portekiz’deki durum Fransa’ya uygulanırsa, o zaman yazın çoğu bununla geçecek” dedi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz