Fransa’da yeni dönem: 100 kilometrelik sınır kalkıyor, kafe bar ve restoranlar açılıyor

Reklam

Fransa’da 11 Mayıs’da başlayan salgın sonrası süreçte ikinci döneme geçiliyor. Başbakan Édouard Philippe tarafından yapılan açıklamada 2 Haziran’dan sonra alınacak önlemler açıklandı.

Başbakan Edouard Philippe, düzenlediği basın toplantısında, ülkede salgınla ilgili durumun iyi olduğunu ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Şu an yoğun bakım ünitelerinin yüzde 30’unun dolu olduğunu ifade eden Philippe, ülkenin Kovid-19 haritasını güncellediklerini, bölgeleri virüsün yoğunluğuna göre “yeşil” ve “turuncu” renklere ayırdıklarını, sadece Paris’in de içinde bulunduğu Ile-de-France bölgesinin “turuncu” renkte olduğunu belirtti.

2 Haziran’da ülke genelindeki kafe, bar, restoranların yeniden açılacağı bilgisini paylaşan Philippe, ancak Ile-de-France bölgesindeki kafe ve restoranların sadece açık alanlarının kullanılmasına izin verileceğini söyledi.

-Reklam-

Philippe, buralarda masalar arasındaki mesafenin en az 1 metre olması ve bir masada en fazla 10 kişinin bulunması gerektiğini aktardı.

100 km’lik sınır kalkıyor

2 Haziran’dan itibaren evin 100 kilometre ötesine getirilen seyahat yasağının kalktığını duyuran Philippe, bu hafta sonu itibarıyla ülke genelindeki park, bahçe, plaj ve müzelerin açılacağını kaydetti.

Philippe, kamuya açık birçok yerde maske takmanın zorunlu olabileceğini, bunun kararını belediye başkanlarının vereceğini söyledi.

Paris dışındaki kentlerde 2 Haziran’da havuz, spor ve tiyatro salonlarının yeniden açılacağını ifade eden Philippe, sinemaların 22 Haziran’da hizmete başlayacağını belirtti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz