Fransa’da yeni dönem: Araç radarlar o bölgenin tamamında trafikte

0
2

Fransa’nın özel şirket tarafından özel araçlara yerleştirilen radarlarla gerçekleştirilen hız kontrolü Eylül ayında Normandiya bölgesinin tamamında hizmete girdi.

Birkaç aydır Eure’da denenden radarlar 10 Eylül’den itibaren tüm Normandiya bölgesinde başladı. Normandiya Valisi Fabienne Buccio, Eylül ayından itibaren radarların yerleştirildiği 10 aracın trafikte dolaştığını açıkladı.

Radar araçların sürücüsünün o gün hangi güzergahta seyredeceğini bilmediğini, sabah işe başlayınca öğrendikleri aktarıldı. Her gür farklı bir güzergah izlendiğini ve sürücülerin bu güzergaha harfiyen uymak zorunda oldukları aktarıldı. Amaçlarının sadece yol güvenliğini artırmak olduğunu kaydeden Buccio, başka bir amaçlarının olmadığını aktardı.

2019’da tüm Fransa’ya yayılıyor

Araçlara yerleştirilen özel sistem radarlar, hız limitini aşan araçları (yüzde 10’luk pay da dikkate alınarak)tespit edecek. Daha sonra ise hız ihlali yapan sürücünün evine ceza gönderilecek. İlk olarak 26 araç ile başlayan sistemde sayı daha da artırılacak. Araç-radar sisteminin 2019’un ortasından itibaren ise tüm Fransa’ya yayılacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here