Kalbi duran genci hayata döndüren gurbetçi Türk’e kahramanlık ödülü

0
84
reklam

Kalbi duran bir genci hayata döndüren güvenlik görevlisi Candan Baykan, “Bir Hayat Kurtar Ödülü”ne layık görüldü.

Avustralya’daki bir alışveriş merkezinde kalbi duran 17 yaşındaki Jaidyn Calleja’yı kalp masajı yaparak hayata döndüren Türk kökenli güvenlik görevlisi Candan Baykan, kahramanlık ödülüne layık görüldü.

Melbourne kentindeki bir alışveriş merkezinde güvenlik amiri olarak çalışan Candan Baykan (52), alerjik şoka girerek nabzı duran Jaidyn Calleja’yı, kalp masajı yaparak hayata döndürmeyi başardı.

Kalbi duran genci yaklaşık 7 dakika boyunca kalp masajı yaparak ambulans gelene kadar hayatta tutan Baykan’ın bu başarısı Avustralya’nın en büyük ilk yardım kuruluşu St John Ambulans tarafından her yıl bir kişiye verilen ‘’Bir Hayat Kurtar Ödülü’’ ödülüne layık görüldü.

Profesyonel mesleği sağlık görevlisi olmayanların yaptıkları acil müdahalelerle insanları hayatta tutanlara verilen ‘‘Kahramanlık Ödülü’’ ile onurlandırılan Candan Baykan, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Yaklaşık 23 yıldır Avustralya’da yaşayan 3 çocuk babası Baykan, ‘‘17 yaşındaki delikanlının sedyeyle hastaneye sevk edilmesi ve gözlerini hafif olarak açmış olmasını görmüş olmak bana müthiş haz verdi.’’ dedi.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here