Fransa’da yeni tartışma: Çocuklara ekran yasağı uygulanmalı mı? 

Reklam

Fransa’da uzmanlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine çocukların ekrana bakma süreleri ve ekran yasağı üzerine rapor hazırladı.

Fransa’da çocukların ekran kullanımı konusunda uzmanlardan oluşan bir komisyon, Macron’a bir rapor sundu. Rapor, çocukların ekranlara maruz kalmasının etkisini değerlendiriyor ve çeşitli düzeylerde yasaklar öneriyor.

“3 yaşına kadar ekrana bakmamalı”

Rapora göre, üç yaşından önce çocukların ekranlarla teması olmamalı. Altı yaşından önce ekran kullanımı önerilmiyor. 11 yaşından önce telefon kullanımına izin verilmemeli, 13 yaşından önce akıllı telefon sahibi olunmamalı ve 15 yaşından önce sosyal medya platformlarına erişim sağlanmamalı.

Onclick Popunder

“Yasaklar çocukların becerilerini olumsuz etkiler”

Ancak, bazı uzmanlar bu yasakların uygulanabilir olmadığını ve çocukların dijital dünyayla ilişkilerini yönetme becerilerini olumsuz etkileyebileceğini savunuyor. Lorraine Üniversitesi Bilgi ve İletişim Bilimleri Profesörü Anne Cordier, çocukların dijital teknolojiyi doğru şekilde kullanma becerilerini kazanmadan yasaklarla karşılaşmanın riskli olabileceğini belirtiyor.

“Çocukları sınırlamak tehlikeli olabilir”

Öte yandan, Ebeveynlik ve Dijital Eğitim Gözlemevi’nin kurucusu Thomas Rohmer, tamamen yasaklamanın, özellikle gençlerin kendi sınırlarını denemek istediği dönemlerde “tehlikeli” olabileceğini vurguluyor. Ayrıca, ekranların kötü kullanımı ile şiddetin artması arasında doğrudan bir nedensellik bulunmadığını da belirtiyor.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz