Fransa’da zorunlu askerlik ile ilgili ilk adım o bölgelerde atılıyor

0
261
reklam

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan zorunlu askerlik, temmuz ayında 13 pilot bölgede test edilecek.

Fransa’da zorunlu askerlik ile ilgili ilk adım temmuz ayında atılıyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan Evrensel Ulusal Hizmet (SNU) ile ilgili ilk süreçte 3 bin gönüllü genç 13 bölgede eğitime alınacak.

Fransa Devlet Bakanı Gabriel Attal piot bölgelerin: Ardennes, Cher, Creuse, Eure, Guyane, Hautes-Pyrénées, Haute-Saône, Loire-Atlantique, Morbihan, Nord, Puy-de-Dôme, Val-d’Oise ve Vaucluse olduğunu açıklarken, kız ve erkeklerin 15’er günlük iki eğitim kampı ile toplam 1 ay olarak vatani görevlerini yapacağını söyledi. 1 aylık süreçte gençlere içerisinde sportif faaliyetler, kriz yönetimi, cumhuriyet ve vatandaşlık ilkelerinin aşılanması amaçlanıyor.

Güne Fransa Milli Marşını okuyarak başlayacaklar

Güne Fransa milli marşını okuyup Fransız bayrağını selamladıktan sonra başlayacakları kaydedilen gençlerin askeriye içerisinde onarlı gruplarlı koğuşlarda kalacakları aktarıldı. Fransız bakan, askerlin tam olarak nezamandan itibaren zorunlu olacağı ile ilgili ise bir bilgi vermedi.

16 yaşından itibaren zorunlu olacak

16 yaşından itibaren Fransızların en az 1 ay mecburi askerlik yapması planlanıyor. Mecburi askerliğin 1 aylık etabı kapsaması, isteyen Fransız gençlerin askerliğini uzatması öngörülüyor. Askerliğini uzatmak isteyenlere ücretli olarak çalışma imkanı sunulması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here