Tüm Avrupa’ya serbest, Fransalı gurbetçilere Türkiye’ye seyahatta pasaport şart!

Reklam

Özellikle izin döneminde sık sık karayoluyla Türkiye’ye seyahat eden Avrupa Birliği vatandaşlarının pasaporta ihtiyacı olup olmadığı yönündeki sorularla karşılaşılıyor. Sadece kimlik kartları ile Türkiye’ye seyahat mümkün mü? İşte cevabı:

Gurbetçilerin en çok merak ettiği soruların başında, Arabayla karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapılırken yanlarında hangi belgelerin bulundurulmasıyla ilgili. Özellikle yaşadıkları ülkenin vatandaşlığını alanlar, “Pasaport şart mı, sadece AB kimliği ile gitsem olmaz mı?” diye merak ediyor. Turizm Avrupa sitesinde yer alan habere göre, AB vatandaşları, 90 günden daha az bir süre için Türkiye’de kalacaklarsa kimlikle seyahat edebilirler. Eskiden Türkiye’ye girişte araçların pasaporta işlenmesi gerekiyordu. Bu nedenle kimlikle seyahat edilmesi tavsiye edilmiyordu. Ancak bu zorunluluğun artık kalktığı kaydediliyor.

Onclick Popunder

Fransalı gurbetçilere pasaport şart!

Ancak Fransa’da yaşayan gurbetçiler için bu durum şimdilik pek mümkün değil. Henüz biyometrik kimlik kartlarına geçmeyen Fransız vatandaşlarının Türkiye’ye seyahatlerinde yanlarında pasaportlarını da bulundurması gerekiyor. Çünkü Makedonya ve Sırbistan’da eski AB kimlik kartlarının geçerli olmadığı bildirildi. Bu ülkelerde mutlaka yeni biyometrik kimlik kartı gerekiyor.Bu nedenle Fransalı gurbetçilere, işi garantiye almak için AB kimliğinin yanı sıra pasaportun da yanda taşınması tavsiye ediliyor. 

Ancak uçakla yapılan seyahatlerde Fransalı Türkler de tek kimlik kartlarıyla Türkiye’ye seyahat yapabiliyor.

Türk vatandaşları pasaportsuz seyahat yapamıyor

Ancak kimlikle seyahat sadece AB vatandaşları için geçerli olurken Türk vatandaşlarının yanlarında muhakkak pasaportlarını da bulundurması gerekiyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz