Fransa’nın 2018’deki bütçe açığı belli oldu…76,1 milyar dolar!

0
152

Bercy ilk verilere göre, Fransa’nın bütçe açığının 2018’de 76,1 milyar Euro ile hükümetin bütçesinde öngörülen seviyenin altında olmasına rağmen, 2017 yılına kıyasla 8,3 milyar daha yüksek olduğunu açıkladı.

Bercy yaptığı açıklamada, devletin bütçe açığının, Kasım 2018’de sunulan değiştirilmiş maliye kanunu tarafından sağlanan 80 milyar Euro’ya kıyasla yaklaşık 4 milyar Euro düzeldiğini belirtti. Geçen yıl bütçe açığı 67,8 milyar Euro idi. Bakanlığa göre bu rakam, başlangıçta hükümet tarafından öngörülen gayri safi yurtiçi hasıla’nın % 2,6’sına ulaşması için yerel yönetimlerin hesaplarını içeren kamu açığını görmezden gelebilir.

Yürütme organı, Aralık ayının ortasındaki yükselişi, büyümedeki yavaşlama nedeniyle % 2,7’ye revize etmişti. Avrupa Komisyonu tarafından yakından izlenen kamu açığının son rakamı, Nisan ayının başında INSEE tarafından yayınlanacak.

Bercy’ye göre, geçen yıl devlet bütçesinde görülen ilerleme, bütçeye kıyasla 2,1 milyar Euroluk gelir ile beklenenden daha iyi bir vergi kazancından kaynaklanıyor.

Timetürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here