Gurbetçi papağanın Türkiye sevgisi görenleri şaşkına çevirdi

Reklam

İki yaşındaki sultan papağanı ‘Niko’nun ezbere bildiği şarkılar, dinleyenleri şaşkına çeviriyor. Sosyal medyanın yeni gözdesi olan gurbetçi papağan ‘Ölürüm Türkiyem’ türküsü ile ‘Ceddin deden’ marşını ezbere biliyor.

Hollanda’da yaşayan Çorumlu Ayhan Özkader, özlediği memleketinin türkü ve marşlarını çok sevdiği papağanına öğretti. O da çok geçmeden ‘Ölürüm Türkiyem’ türküsünü ıslık çalarak söylemeye başladı. Hem cam kenarından manzarayı seyredip hem de türkü ve marşların melodilerini ıslık çalan Niko, ezbere bildiği şarkılar ve repertuvarıyla ilgi çekiyor. Sevimli halleriyle dikkatleri çeken papağan yetenekleri bununla da sınırlı değil. Papağan, Çanakkale Türküsü’nü ve Mehter Marşı’nı da ezbere biliyor.

‘Onu bırakınca küsüyor’

1 aylıkken aldı papağanın artık aileden biri olduğunu söyleyen Ayhan Özkader, “3 aylıkken ayağı kırıldı. Ona çok güzel sevgi verdik ve bunun karşılığını da almaya başladık. Bir yere bırakıp gidemiyoruz çünkü sürekli ismimizi söylüyor. ‘Nisa gel’ diyor. Bir yere giderken boynunu büküyor. O yüzden onu da götürüyoruz. Çok güzel bir kuş, her şeyi söylüyor her şeyi beraber yapmak istiyor. Bazıları ‘İsmini niye Niko koydular’ diyor. Çünkü Hollanda kuşu. Biz de kolay olsun diye Niko koyduk” dedi.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz