Fransa’nın bir kasabasında sokaklarda cep telefonu kullanımı yasaklandı

Reklam

Avrupa ülkelerinde bir ilk. Fransa’nın bir kasabasında yapılan referandum sonucunda cep telefonu kullanımına sembolik yasak getirildi. 

Fransa’nın küçük kasabası Seine-Port’ta yapılan oylamayla kamusal alanlarda cep telefonu kullanımı yasaklandı.

Fransa’nın başkenti Paris’in güneyindeki Seine-Port köyünde, kamusal alanda cep telefonu kullanımına sembolik bir yasak getirildi.

Onclick Popunder

Kamuya açık alanlarda telefon kullanımı kısıtlandı

2 binden az nüfuslu köydeki referandumda, sokaklar, restoranlar, dükkanlar veya parklar gibi kamuya açık yerlerde cep telefonu kullanımının kısıtlanması için getirilen öneriler kabul edildi.

Kimseye ceza kesilemeyecek

Söz konusu yasak, bu yönde ulusal parlamentoda kabul edilmiş bir yasa olmadığı için polis tarafından uygulanamayacak, kimseye ceza kesilemeyecek. Bununla birlikte, yerel yönetimin desteğiyle köyde kamusal alanda cep telefonu kullanımını caydırmak için bazı adımlar atılacak.

Köyde şimdiden, berber ve kafe gibi yerlerin girişlerinde, içeride cep telefonu kullanılmamasını talep eden tabelalar konmaya başlandı.

“Kamusal alanlar telefon işgali altında”

Les Républicains üyesi belediye başkanı Vincent Paul-Petit, The Guardian gazetesi ile söyleşisinde “Kamusal alanları akıllı telefon işgalinden kurtarmak istiyorum. Mesele telefonların yasaklanmasıyla değil, sosyal hayatımız için muhafaza etmek istediğimiz yerlerde sosyal medyada gezmek, oyun oynamak veya video izlemek için insanların telefonlarını çıkarmaktan kaçınmasını sağlamakla ilgili” dedi. Paul-Petit, “Konu, cep telefonuna bağımlı olmakla ilgili, ister oyun ister sosyal ağlar olsun, artık gözlerimizi ekrandan ayırmıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz