Fransa’nın en kirli havası 93’te en temiz havası ise o şehirde çıktı

0
40

Dünya Sağlık Örgütü (DSO), Fransa’da hava kirliliğinin alarm verici seviyede yükseldiğini duyurdu. Hava kirliliğini önlemek için acil eylem planına ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Fransa’da en kirli havanın ise Pantin bölgesinde ölçüldüğü kaydedildi.

Fransa’da hava kirliliği alarm veriyor. Dünya Sağlık Örgütü’ hava kalitesi için sınırı  10 mikrogram (μg)/metreküp olarak aldığı ölçümlerde, Fransa’nın en kirli havası Pantin’de ölçüldü.  Paris’in kuzey banliyösünde mikrogram oranının 36 olduğu belirtildi. Paris’teki havanın 93 bölgesine göre oldukça temiz olduğu kaydedilirken m3 başına mikrogram oranının sınırın biraz üstünde, 18 olduğu kaydedildi.

Güney şehirleri de hava kirliliğinden nasibini aldı

Fransa’nın güneyi de kirli havadan nasibini alırken Nice’de 28,6 Marsilya’da ise, 28,5 olarak ölçüldü. Brest’de 19,5 olan mikrogram oranı Nantes, Rochelle ve Bordeaux da ise 22 olarak kayıtlara geçti.

Strasbourg’un havası Paris’ten kirli

Strasbourg’da hava kirliliği oranı ise Paris’ten bile yüksek çıkarken DSO’nun raporuna göre mikrogram oranının 25 olduğu kaydedildi. Lille’de de ise bu oranın 22 olduğu kaydedildi.

Fransa’nın en temiz havası Loire bölgesinde

Fransa’da 8 küçük beldede ise hava kirliği oranı Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği sınırın altında ölçüldü.

Buna göre Fransa’nın en temiz havası, Loire Bölgesi’nde, Saint Etienne’nin 55 kilometre doğusundaki Roisey’de bulunuyor. Dijon’un 85 kilometre batısında ormanlık bir alanda yer alan Saint-Brisson ise m3 başına 9 mikrogram ile  Fransa’nın en temiz ikinci havasına sahip. Hava kirlilik oranı sınırın altında ölçülen diğer yerler ise  Châtenois en Alsace, Issoudun en région Centre-Val de Loire, Rageade en Auvergne, ve Saint-Nazaire-le-Désert.

Fransa’da hava kirliliği ile bağlantılı ölümlerin sayısı 48 bin

Dünya Sağlık örgütü her yıl 3 milyon kişnin hava kirililiğine bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Fransa’da geçen yıl hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısının ise 48 bn kişi olduğu açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here