Fransız Dergisi Yazdı: “Atatürk kurdu, Erdoğan ihya etti.”

Reklam

Fransa’nın ünlü tarih dergisi Historia, 921. sayısının kapağında Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılına ithafen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görseline yer verdi.

Fransa’da birçok dergi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel sayılar çıkartıyor ve analizler yayınlıyor. Le Monde, bu konuya özel 100 sayfalık özel sayı çıkartırken, Historia adlı dergide de 35 sayfa Cumhuriyet’in 100. yılına ayrıldı.

Türkiye-Fransa tarihine geniş yer ayrıldı

Yayınlanan dergilerde, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 ve 28 Mayıs seçimleri öncesinde vurguladığı “Türkiye Yüzyılı” sloganına dikkat çekildi. Yazılarda Türkiye tarihi kadar, Türkiye-Fransa tarihi de geniş alan buldu. Osmanlı ve sonrasında ikili ilişkiler, sembolik tarihi olaylar ve günümüz Türkiye’si hakkına sembolik bilgiler yazılarda yer buldu.

Onclick Popunder

Historia dergisi içerikte, baştan sonra 2023’e ‘Türkiye Yüzyılı’ parolası ile giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan övgüsü yer alıyor.

“Atatürk kurdu, Erdoğan ihya etti”

“Atatürk kurdu, Erdoğan ihya etti.” denilen yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı mirasla yeni bir anlatı inşa etmeye çalıştığı vurgulanarak, “Erdoğan, selefinin izinden giderek, yeni bir ulusal anlatı inşa etmeye çalışıyor.” ifadelerine yer verildi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz