Gurbetçiler yaşadıkları ülkelere döndü! Sınır kapılarında yoğunluk bitti

Reklam

Yaz tatilinde Türkiye’ye giden milyonlarca gurbetçi Eylül ayının gelmesiyle birlikte büyük oranda yaşadıkları ülkelere dönüş yapınca sınır kapılarındaki yoğunlukta bitti. 

Gurbetçilerin çoğu yaşadıkları ülkelere dönünce Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıkule başta olmak üzere Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarında zaman zaman yoğunluk azaldı.

Sınır kapılarından 22 Haziran’dan bu yana 2 milyon 630 bine yakın yolcu Türkiye’ye giriş yaptı. Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin yolculuğunun başlamasıyla 20 Temmuz’dan bu yana ise 2 milyon 555 bine yakın yolcu çıkış yaptı.

Onclick Popunder

“Sınır kapıları sakin”

Almanya’ya dönen Halil Arslan gurbetçilerin dönüş yolculuğunun büyük oranda tamamlanması dolayısıyla sınır kapılarının sakin olduğunu ifade etti. Tatilin güzel geçtiğini, memleketinden güzel anılar biriktirdiğini anlatan Arslan, “1974’ten beri yurt dışındayız. Vatanı düşünmediğimiz gün geçirmedik. Her ne kadar orada olsak da her gün vatanın hasretiyle uyanıyoruz.” dedi.

“Memleketimizden gurbete gidiyoruz”

Almanya’ya dönen Lütfi Balasar da tatilini tamamlayan çok sayıda gurbetçinin yaşadığı ülkeye gittiğini söyledi.

Sınır kapılarındaki yoğunluğun azaldığını belirten Balasar, “Yurt dışında da okullar açıldı ancak benim küçük çocuğum olmadığı için dönüş yoluna yeni çıktık. Üniversitede okuyan bir kızım var 18 Eylül’de okula başlayacak. Yolların sakinlemesini bekledik. Memleketimizden gurbete gidiyoruz.” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz