Gurbetçilerin gümrüklere kaptırdığı para dudak uçuklattı: 23 milyon Euro!

Reklam

Sıla yolunu kullanarak Türkiye’den Avrupa’ya, Avrupa’dan Türkiye’ye giderken 3 yıl içinde gümrüklere kaptırdığı paralar dudak uçuklattı.

Almanya’da polis ekipleri, son dönemde sıklıkla Türkiye bağlantılı para ve altın ele geçirildiğine dair basın açıklamaları yapıyor.

Mali istihbaratın 2019 raporunda da şüpheli bildirimler artarak 355 bine yükseldiği, yurt dışından Almanya’ya yapılan şüpheli transaksiyonlarda Türkiye’nin dört sıra gerilediği ve altıncı olduğu görülüyor. Almanya’dan yurt dışına şüpheli işlemlerde ise 25 bin ile yine ilk sırada yer aldı.

Onclick Popunder

193 bin Euro 

9 Nisan’da Türkiye’den Almanya’ya giden 43 yaşındaki gurbetçinin valizinde 193 bin Euroluk altın ele geçirildi. Stuttgart Havalimanı’nda gerçekleşen olayda, gümrük memurları tarafından durdurulan bir yolcunun bagajında yapılan kontrolde 193 bin Euroluk altın bulunmuştu.

455 bin Euro

Başka bir olayda ise Almanya’da bir gümrükte valizden beyan edilmemiş 455 bin Euro ele geçirildi. Olay, 19 Kasım 2023 tarihinde Münih Havalimanı’nda gerçekleşti. Gümrük memurları, 66 yaşındaki Ukraynalı bir yolcuyu kontrol etti ve yaklaşık 455.000 Euro nakit para bulunmuştu.

Yine  15 Mart Cumartesi günü Capitan Andreevo gümrük kapısında meydana gelen olayda Sıla yolu üzerinden Türkiye’den Almanya’ya giden Türk sürücü, arkadaşıyla birlikte Alman plakalı bir araçla Capitan Andreevo gümrüğüne ulaştı. Gümrük memurları tarafından durdurulan sürücü, gümrük kontrolü sırasında beyan edeceği bir şeyin olmadığını belirtti.

190 bin Euroya el konuldu

Araç, kapsamlı bir gümrük kontrolüne tabi tutuldu. Bu sırada sürücü koltuğunun arkasındaki zeminde bulunan bir boşlukta Euro banknotları bulundu. Beyan edilmemiş 190 bin Euro bulundu.

1 milyon 400 bin Euro

Aralık ayı sonunda ise Münih Havalimanı’ndan İstanbul’a uçmak isteyen İran kökenli bir Alman yolcunun verdiği bagajlardaki taramada şüphelenen gümrük yetkilileri 1 milyon 400 bin Euro nakit para tespit etti.

3 yılda 23 milyon Euro

2020-2022 yılları arasında gümrükler, Almanya’da yaşayan gurbetçilerin 3 Milyon 800 bin Eurosuna el koydu. Böylece son 3 yılda Almanya’da Türkler tarafından gümrüklere bırakılan paranın miktarı toplamda 22 milyon 700 bin Euroyu buldu.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

 

 

 

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz