Türkiye’den kaçırılan 840 bin Euro’luk define Fransa’da ele geçirildi

Türkiye'den Fransa'ya kaçırılan Osmanlı sikkeleri, Kaynak : Fransa Gümrük Müdürlüğü
Reklam

Fransa’da ele geçirilen sikkeler Fransa Milli Kütüphanesi (Bibliothèque nationale de France) uzmanları tarafından analiz edildi ve sikkelerin Osmanlıya ait olduğu doğrulandı. Tarihi paraların değerinin 840 bin euro olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye’den kaçırılan binlerce Osmanlı sikkesi Fransa’da ortaya çıktı.  Ulusal Gümrük İstihbarat ve Soruşturma Müdürlüğü (CNRED) Türkiye’den 8.659 antika sikke ele geçirdiğini açıkladı.

Gümrükten yapılan açıklamada, bu bulgunun “Şubat 2021’de başlayan uluslararası bir soruşturmanın sonucu” olduğu belirtilerek, soruşturmaların “Türkiye’de yağmalanan ve daha sonra Bulgaristan ve Avusturya üzerinden geçerek Almanya, Birleşik Krallık, İsviçre, Hollanda ve Fransa’ya giden kültürel malların kaçakçılığını” ortaya çıkardığı ifade edildi.

Onclick Popunder

“Paha biçilemez” değerde iki Bizans tableti

Antika parçalar Türkiye’de “Anadolu’nun köylerinden dedektörlerle” toplanmış, daha sonra “kamyon ya da posta kargosuyla” Fransa’ya taşınmıştır. Gümrük yetkililerine göre, Fransa’da alıcı “daha sonra objeleri temizleyip yönettiği şirketler aracılığıyla nümismatik konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi açık artırma platformunda satışa sundu”.

Kaynak: Fransa Gümrük Müdürlüğü

Antik nesneler arasında, gümrük servisine göre “paha biçilemez değerde” 6. yüzyıldan kalma bir “muafiyet levhası” (tabula ansata) da dahil olmak üzere iki Bizans tableti vardı. Şu anda dünyada sadece iki örneği daha bilinmektedir.

Yağmalanan sikkeler Bibliothèque nationale de France uzmanları tarafından analiz edildi ve sikkelerin Türk kökenli olduğu doğrulandı. Setin değerinin 840,000 Euro olduğu tahmin ediliyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Not: Artı33 haberleri izinsiz başka medya tarafından kullanılamaz

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz