Kadın dayanışması: Nevşehirli kadınlar ürettikleri çanakları Fransa’ya satıyor

Reklam

Nevşehir‘in Avanos ilçesinde çanak ustası olarak çalışan 3 kadın, çamuru işleyerek yemeklik tabak, kase ve bardak üretiyor. Ürettiklerini Fransa başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediyorlar.

Avanos Sanayi Sitesi’ndeki atölyelerinde, el ele veren anne Melda Göçmen (51), kızı Selda (26) ve yengesi Gülay Kafadar (35) ile aile büyüklerinden devraldıkları mesleklerini sürdürüyor.

Yurt dışına gönderiyorlar

Kızılırmak’ın eski yataklarından elde edilen çamuru işleyerek yemeklik tabak, kase, kupa bardak gibi eşyalar üreten üç kadının ortaya çıkardığı ürünler, yurt dışına da gönderiliyor.

Onclick Popunder

“Fransa ile çevre ülkelere de gönderim yapıyoruz”

Melda Göçmen, yaklaşık 7 yıl farklı atölyede çalıştıktan sonra üç yıldır kızı ve yengesiyle kendi atölyelerinde üretim yaptıklarını söyledi. Göçmen, “Suudi Arabistan’dan çok talep geliyor. Yunanistan ve Fransa ile çevre ülkelere de gönderim yapıyoruz” diye konuştu.

“Kadın gücü her işin üstesinden gelir”

Aile işletmesinde çalışmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Selda Göçmen, çanak üretiminin meşakkatli olduğunu ancak kadın gücü ile her işin üstesinden geldiklerini söyledi.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz