Çalışanlarına 500 Euro zam vermeyen Lufthansa 2,7 milyar Euro kar açıkladı

Reklam

Almanya’da maaşlarına zam isteyen Lufthansa çalışanları, son haftalarda neredeyse her gün greve gidiyor. Son olarak da yüzde 15 zam isteyen kabin memurlar dün grev kararı alırken hava yolu şirketinin 2023 yılı karı dudak uçuklattı.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, geçen yıl 2,7 milyar Euro kâr elde ettiğini bildirdi.

Lufthansa, havacılık sektörünün koronavirüs kısıtlamaları sonrası artan talep üzerine 2023’te kârını ikiye katladı. Havayolu 2023 yılında 1,67 milyar Euro net kâr bildirdi. Şirket 2022’de 791 milyon Euro kâr açıklamıştı.

Onclick Popunder

Karını ikiye katladı

Lufthansa, koronavirüs kısıtlamalarında yaşanan kayıplar sonrası üst üste ikinci yıl kâr elde etti. Şirket, sonuçları memnuniyetle karşıladı ve bu sonucu seyahat için oluşan yüksek talebe bağladı.

Koronavirüs döneminde ağır darbe aldı

Diğer havayolu grupları gibi Lufthansa da, korona virüs küresel hava yolculuğunu durdurduğunda ağır bir darbe aldı ve 2020’de Alman hükümeti tarafından kurtarılmak zorunda kaldı.

Çalışanlar 500 Euro zam talep ediyor

Birleşik Hizmet Sektörü Sendikasının (Verdi), söz konusu 3 günlük grev girişimiyle Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarına ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

En az 500 Euro olmak üzere yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5’lik ücret artışı talep eden sendika, buna ek olarak çalışanlara yüksek enflasyonun telafisi için tek seferlik 3 bin Euroluk ikramiye verilmesini de istiyor.

 

 

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz