Konut sahibi olan gurbetçiler dikkat! AB ülkelerinde 30 milyon bina yenilenecek

Reklam

Avrupa Parlamentosu (AP), konutların enerji verimliliğini artırmak için sert düzenlemeler öngören yasayı kabul etti.

AB üyesi ülkelerdeki tüm binaların 2033 yılına kadar enerjide orta verimlilik sınıfına ulaşması gerekiyor. Bu da birçok binanın enerji kaybetmeyecek şekilde yalıtımı için tadilattan geçmesi anlamına geliyor. Avrupa Parlamentosu (AP), 216 “Hayır” oyuna karşılık 343 “Evet” oyla yasayı kabul etti.

Orta verimlilik sınıfına ulaşması gerekiyor

Karara göre, AB ülkelerinde ise toplamda yaklaşık 30 milyon binanın yenileneceği kaydedildi. Yatırım ve Kalkınma Bankası’na göre enerji dönüşümünün maliyeti Almanya için 254 milyar Euro civarında. Sadece çatı yenilemelerinin metrekare başına 1000 Euro’ya mal olacağı tahmin ediliyor.

Onclick Popunder

Metrekare başına 1000 Euro’ya mal olacak

Yenileme çalışmaları için AB fonlarından da para sağlanacak. Komisyon, 2021’de yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar AB bütçesinden 150 milyar Euro’ya kadar kaynak sağlanacağını belirtmişti. Ancak 50 metrekarenin altındaki küçük binalar, dini ya da koruma altına alınmış anıt statüsündeki tescilli binalar ve yazlık evler gibi geçici olarak kullanılan binalar uygulamadan muaf tutulacak. AB yasasına uyulmadığı zaman ne tür bir ceza verileceği ise henüz belirlenmedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz